Simulante bande tančí i na vozíku

8.4.2013 15:00:00 / Kateřina Vlčková

 

Taneční duo VerTeDance víří stojaté české vody v otázce handicapovaných tanečníků a herců. V naší republice máme co dohánět!

 

Taneční skupina VerTeDance se s oblibou věnuje společenským tématům, která nejsou právě na pořadu dne. Svou nejnovější inscenací Simulante Bande se snaží prolomit bariéru, která, ať chceme nebo ne, mezi handicapovanými a takzvaně „zdravými“ (ale často s handicapy, které nejsou vidět) existuje. Ani u nové inscenace tomu nebylo jinak.

 

V inscenaci tančí a hrají dvě handicapované ženy (Alena Jančíková a Zuzana Pitterová) a dva profesionální tanečníci (Helena Arenbergerová a Petr Opavský). Inscenace nevypráví příběh, je spíše s citem a taktem pečlivě sestavenou mozaikou životních situací, jaké lidé s tělesným handicapem prožívají dnes a denně – od problémů s nasednutím do vozíku a pohybem, přes reakce zdravých lidí až po intimní prožitky. V mozaice nechybí ani osobní boje, které svádíme na svých bitevních polích každý, a při kterých se, všichni stejně - bariéra nebariéra - rozhodujeme, jak se v takových zásadních životních situacích zachovat. Vzít někoho, kdo nám ublížil, zpátky, nebo ne? Kde končí a kde začíná naše hrdost?

 

Simulante bandeSimulante bandeSimulante bande
 

 

Hudební skupina Dva živě doprovází taneční inscenaci z pravé části jeviště, v níž pracují nejen s mnoha hudebními nástroji ale, jak už to u nich bývá, i se svými hlasy a mistrně zvládnutými možnostmi techniky. Můžete mít chvílemi pocit, že se v pravé části pódia nachází živý „jukebox“ (v tom nejlepším slova smyslu!), z něhož se, podle aktuálního dění na scéně, line meditativní hudba, styl francouzských písničkářů, nebo záznam rockového koncertu a mnoho a mnoho dalšího. Výsledkem je tak silná hudba, že můžeme jen doufat, že i z této inscenace vznikne soundtrack (stejně jako v roce 2007 Lappop k inscenaci divadla DNO Ledové techno, tedy lapohádky).

 

Choreografky vycházely z krásy ženského těla. Krásu Aleny, Zuzany a Heleny podtrhly kostýmy Mashy Černíkové, které zvýraznily jejich přednosti leskem, průhledností a střihem. I kostým Petra Opavského je s tanečnicemi sladěný, obsahuje několik lesklých prvků ve stejných barvách - černé, zelené a „zlaté“ - jako kostýmy jeho kolegyň. Všechny tanečnice se při tanci jemně třpytí a mají na sobě oblečené svůdné, velmi ženské, a v případě Zuzany i velmi střihově originální šaty. Jsou sexy. Prožívají přátelství, lásku, zradu, touhu i nepříjemná překvapení, když se někdo cizí dívá... a to vše vyjadřují tancem. Milují své tělo, znají ho a chtějí se, jako každá žena, líbit. 

 

 

VerTeDance - Simulante bande. Choreografie: Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová Interpretace: Alena Jančíková, Helena Arenbergerová, Zuzana Pitterová, Petr Opavský Hudba: DVA (http://www.2dva.cz/) Světelný design: Pavel Kotlík. Psáno z premiéry dne 29. dubna v divadle Archa.

Komentáře k článku

U článku není vložen žádný komentář

Nový komentář

Jméno: 
Email: 
Předmět: 
Váš komentář (max. 1000 znaků, žádné HTML):  
inzerce