Divadelní Flora Olomouc 2011: den druhý - Kabaret Hašek

15.5.2011 14:00:30 / Josef Dubec

 

Paštička pana Jaroslávka

 

Kabaretní série Flory přitvrzuje. Oproti výrazově koncentrované včerejší Grotesce se s A-studiem Rubín dostáváme do divočejších vod. Na půdorysu povídky „Aféra s křečkem“ vzdává autorská dvojice Miloš Orson Štědroň (libretista, skladatel) a Jan Frič (režisér) nonsensovou poctu enfant terrible české kultury Jaroslavu Haškovi. Střepy Haškovy tvorby a života jsou mozaikovitě kupeny skrze sled scének a písní všech možných žánrů.


Fóry se vytahují z nejrůznějších kapes, využívá se všelijaké harampádí, vytvářejí se libovolné aluze a paroduje se vše možné od Haška až po dnešní reálie. Asociace jsou vítány, na meze se nehledí, tohle má být anarchie. Protagonisté jsou do tyglíku s divadelním gulášem ponořeni až po uši. Naplno „makají“, aby prodali každý nápad, lepší i slabší. Za takovou loajalitu jim patří uznání, protože hlušších míst v inscenaci není úplně málo. Luke s Jirkou ale představení táhnou býčí silou. Asistuje jim ještě Alena Bazalová coby nosička opulentních kostýmů a nejzdatnější pěvkyně večera.

 

Zmíněné kostýmy jsou vůbec základem vyšinuté atmosféry. Příkazkého retroškolní ohoz s krátkými trenýrkami, podkolenkami a jakousi kožešinovou hučkou zdobenou orlími péry je ještě docela roztomilý. To Panzner v roli fotříka (to berte orientačně, role jsou zde značně tekuté) s gumovou pleší se hned v prvním svém výstupu svlékne do zelených podvlíkaček a tílka, ze kterého mu leze falešný velepupek s hustou kšticí. Nesmí chybět křeček zpodobněný obří umělou hlavou nebo sám pan Hašek vypolstrovaný jako maskot Michelinu a vystrkující na diváky svůj titánský zadek. A to je jen ochutnávka.

 

Kabaret Hašek : Opera s křečkem / Aféra s HaškemKabaret Hašek : Opera s křečkem / Aféra s Haškem

 

Problematickou součástí představení je hudba. Štědroň, vyžívající se ve všem jiném než v chytlavosti, totiž zavaluje diváka maximální repetitivností. Čtyřminutové písničky o pěti slovech pak spád večera často spíše brzdí a přerývají. I když se s nimi herci potýkají s vervou, i když představení doprovází vynikající kvartet, i když Štědroň paroduje vše od operní árie po lidové nápěvy, operní logikou inspirované songy nezapadající plně do kabaretního kontextu a mnohdy stojí jednou nohou v nudě.
 

Při vší fantasmagoričnosti se nakonec přeci jen daří hercům provléci celým večerem zašmodrchanou sice, ale pořád jakous takous nit. Křečkův i Haškův příběh získávají aspoň nějaké obrysy a tak moc se nerozbředají, což je při zvoleném stylu skoro zázrak. Guilty-pleasure večera se může s čistým svědomím řítit ke svému závěru, kde graduje na maximum. Příkazký se převtěluje do hrdiny béčkových splatter filmů a mačetou, respektive motorovkou se pouští do likvidace nepohodlného hlodavce. Masakr se odehrává za pultem, takže vidíme jen horní polovinu Příkazkého těla, předvádějící ovšem velejemnou studii hororového herectví. Nechybí zarputilý výraz při porcování, páčení zaseknuté mačety i uklouznutí po krvavé kaluži… Když je křeček vyvrhnut a dekapitován, může začít co? Přeci improvizační kuchařská show Lukeho a Jirky! Tady už jsou oba borci vytočení na plné obrátky a chrlí neuvěřitelně absurdní fóry o holení ježků, banánech nad pecí či metodice pečení křečka. V nejlepším jsou nakonec sežráni naporcovaným vepřem, který na oplátku vykrká Alenu Bazalovou zpívající tklivý epilog…
 

…a divák odchází, rozum zůstává stát, ale krví proudí kus veselí z těchto bizarních hrátek.

 

 

A Studio Rubín Praha – Kabaret Hašek : Opera s křečkem / Aféra s Haškem. Režie Jan Frič, hudba a libreto Miloš Orson Štědroň, scéna Ivana Kanhäuserová, kostýmy Petra Vlachynská, produkce Eva Velická
hrají Alena Bazalová, Lukáš Příkazký a Jiří Panzner; kapela Veronika Létalová (kontrabas), Pavel Fiedler (saxofon), Miloš Orson Štědroň (piano), Jan Švamberg (bicí). Premiéra 10. října 2010. Psáno z představění 14. května 2011 na festivalu Divadelní Flora v Olomouci.

Komentáře k článku

U článku není vložen žádný komentář

Nový komentář

Jméno: 
Email: 
Předmět: 
Váš komentář (max. 1000 znaků, žádné HTML):  
inzerce