Zlomvaz 2012 - První dáma platí, druhá leze z gatí; DAMU Praha

16.5.2012 10:25:00 / Magdaléna Baumannová

 

Článek je přejatý z festivalového zpravodaje Obratel.

 

One man show

 

Představení sestává z jednotlivých výstupů čtyř hereček. Každá zastupuje jednu ženskou postavu z dějin. Charlotte Garrigue Masaryková, Eva Braunová, Ťiang Čching, Jacqueline Kennedyová. Na intimní scéně Řetízku byla jako kulisa užita pouze velká školní tabule, na kterou aktérky během svého vyprávění čmáraly křídou. Jména, faktografické údaje ze života hrdinek a sem tam nějaký humorný obrázek. Příběhy slavných žen jsou vyprávěny ve čtyřech obrazech. Inscenace je založena především na improvizaci a nemá pevný text.

 

Představitelky si bravurně vystačí se slovy a vlastním tělem. Velmi koncentrovaný mluvený projev se neobejde bez přeřeků, které obratně berou do hry. Z přiznané chyby se stává vtip. Jednoznačně nejzdařilejší je čtvrtá, čili poslední část představení. Jackie Kennedyová, vychována ve viktoriánském stylu ‚předstírej štěstí za každou cenu‘, nasazuje grimasu nepřirozeně strnulého úsměvu dokonalé ženy, tlachající bezprostředně po smrti manžela o večírcích a barvě růží na jeho počest. Druhou hereckou polohou je častá rozmluva se záletnickým otcem. Obě postavy, ženskou i mužskou ztvárňuje přesně, s lehkostí a nadsázkou.


Každá scéna se lišila zabarvením hlasu a fyzickým postojem při předvádění jiných postav. Například v příběhu o Evě Braunové symbolizovala herečka postavu Adolfa Hitlera dvěma prsty, přiloženými pod nos. Přestože tohle gesto používala po celou dobu, neztratilo na významu a vtipu. Nechyběl černý humor, se kterým byly popisovány pokusy o sebevraždu Braunové. Vše dosáhlo vrcholu při větě: „Je jí třicet tři let, spala s Hitlerem a nikdo ji nezná.“
Představení sršelo jak vtipem a romantikou, tak syrovostí historických faktů, jako dopady Mao Ce-tungovy vlády nebo smrt J. F. Kennedyho. Prostřednictvím improvizovaných gagů se podařilo pobavit publikum, a já upřímně žasla nad sílou jejich vyprávění.

 

 

DAMU – První dáma platí, druhá leze z gatí. Storytelling: Barbora Voráčová, hudba: Jan Plíhal, produkce: Studio DAMÚZA. Hrají: Eva Burešová, Johana Vaňousová, Marie Švestková, Jana Burešová. Premiéra 21. 2. 2012, psáno z reprízy 11. 5. 2012 na festivalu Zlomvaz.

 

Komentáře k článku

U článku není vložen žádný komentář

Nový komentář

Jméno: 
Email: 
Předmět: 
Váš komentář (max. 1000 znaků, žádné HTML):  
inzerce