Trable s Harrym aneb Mrtvolu zakopat či vykopat?

21.11.2014 10:00:00 / Andrea Fantová
Dva muži. Dvě ženy. Jedna mrtvola. Mrtvola, na jejíž smrti se podepsala čtveřice (potenciálních) vrahů k činu se doznávajících. Nebo to bylo zcela jinak? Prozaik Jack Trevor Story nepatřil k těm spisovatelům, kteří by byli v českém prostředí známí. Nicméně – jeho jméno je uváděno ve spojitosti s jedním filmem Alfreda Hitchcocka.Režisér Jakub Nvota v divadelním zpracování znamenitě podtrhl absurdnost celého příběhu. Kdesi na palouku se objeví mrtvola. (celý článek)

Marvin - dadaistická hříčka propojující loutku s tělem

20.11.2014 9:30:00 / Andrea Fantová
Marvin – úchvatné jevištní dílo, v němž dochází k totálnímu propojení lidského těla-tanečníka s loutkou. Všestranně nadaným umělcem světového formátu, jehož jméno je s Marvinem spjato, je Duda Paiva. Třebaže Marvin představuje prvním Paivovým tuzemským jevištním dílem, ostravskému publiku je tvorba tohoto performera známá díky festivalu Spectaculo Interesse. (celý článek)

Na Ostrově (pokladů) Štvanice

19.11.2014 10:00:00 / Martin Macháček
V přední pražské záplavové oblasti Ostrov Štvanice vzniklo umělecké centrum. Ve VILE Štvanice, někdejším tanečním prostoru, se zabydlely dva soubory. Divadlo Tygr v tísni se spojilo s Geisslers Hofcomoedianten a povodněmi i časem zdevastovanou budovu opravily. (celý článek)

Třetí mikulovské sympozium – Den druhý

17.11.2014 15:00:01 / Tomáš Kubart
Sympozium v Mikulově probíhalo také v sobotu 25. října 2014. Čtěte další část reportáže Tomáše Kubarta. (celý článek)

Třetí mikulovské sympozium – Den první

17.11.2014 15:00:00 / Tomáš Kubart
Katedra divadelních studií Masarykovy univerzity v Brně zorganizovala ve dnech 24. a 25. října 2014 v Mikulově III. doktorandské sympozium. Pozváni k diskuzi i prezentaci příspěvků byli doktorandi a doktorandky různých oborů, kteří se ve svém výzkumu zabývají divadlem či dramatem. Cílem sympozia, které v prostředí mikulovského zámku navazuje na tradici sympozií, pořádaných filozofickou fakultou Masarykovy univerzity v sedmdesátých letech, bylo zmapovat současné tendence v bádání o divadle mladých vědkyň i vědců a vytvořit prostor pro mezioborovou diskuzi. (celý článek)

Jezte, pijte, máčajte si!

27.10.2014 15:00:00 / Veronika Hrabalová
V roce 2009 vyšla Cena facky Josefa Holcmana. Tvoří ji jedenáct příběhů popisujících zapomenuté komunistické zločiny a proces kolektivizace očima pamětníků. Holcmanova kniha posloužila jako předloha dramatizace Karla Steigerwalda a následně inscenace Cena facky aneb Gottwaldovy boty režiséra Břetislava Rychlíka, jejíž premiéra proběhla koncem minulé sezóny ve Slováckém divadle. (celý článek)

Čekání na Galoviče

25.10.2014 10:05:00 / Petra Bruzlová
Inscenace brněnské Reduty Jak chutná moc láká diváky na „strhující příběh posedlosti… mocí“. Trailer na internetových stránkách divadla navozuje dojem hlubokých myšlenek a jménem autora zaštiťuje kvalitní předlohu. Jakmile uběhne několik desítek minut samotného představení, místo naplněného očekávání přichází zklamání. (celý článek)

Myší rej

24.10.2014 9:30:00 / Magdaléna Baumannová
Dramatizace díla Ladislava Fukse Myši Natalie Mooshabrové ožila v Huse na provázku jako 3. díl projektu „Smějící se bestie“. Román publikovaný v roce 1970 jakoby tušil blížící se revoluci. Scénář Petra Mašky věrně ctí knižní předlohu a zachovává zásadní dějové momenty i dialogy. Stísněná atmosféra totalitního režimu je v inscenaci obalená do mramorového obložení scény posypané myším jedem. (celý článek)

Fernando Krapp. Kdo by ho nemiloval?!?

23.10.2014 10:00:00 / Kateřina Málková
Vše začalo, když Fernando Krapp mi napsal dopis, říká Julie. Není to však úplně pravda. Všechno začalo, když se Fernando Krapp domluvil s jejím otcem, že mu svou dceru dá. A jak asi může vypadat vztah lidí, které primárně spojila finanční dohoda? Překvapivě celkem láskyplně, tedy ze strany Julie. Fernando je typickým pragmatickým, flegmatickým, chladným, racionálním mužem své doby. Ať už je jakákoliv. V dobrém i špatném slova smyslu. Hlavně tedy v tom špatném. (celý článek)

Hlavně vybrat tu správnou mrkev...

22.10.2014 9:00:00 / Jiřina Hofmanová
Už samotný dramaturgický nápad uvést Aristofanovu Lysistraté znamenal pro diváky znalé původního textu příslib svěžího vánku v činohře brněnské „zlaté kapličky“. Drama, jež se pro svou vulgaritu většině „nepolíbených“ zcela nehodí do uhlazené kolonky antického odkazu, ovšem především s nadhledem pojednává model zřejmě věčně platný. Stejně tak inscenace není pouze nástrojem provokace pravidelných návštěvníků „Mahenky“, ale činorodým způsobem se zapojuje do diskuse s genderovými stereotypy, aby je nakonec tak trochu hodila za hlavu. (celý článek)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15  ... 
inzerce