Svědci mezi námi

21.10.2014 9:30:00 / Klára Škrobánková
Když si veřejnost na podzim roku 2013 připomínala sedmdesát pět let od Křišťálové noci, uvedl vídeňský Burgtheater na svá prkna dokumentární inscenaci Die letzten Zeugen, tedy Poslední svědci, v níž se s pomocí několika pamětníků snaží přiblížit divákům epochu, která se již pomalu stává zapomenutou. Přestože se původně počítalo jen s několika reprízami v rámci loňského podzimu, inscenace byla divácky natolik populární, že se vedení rozhodlo učinit z projektu Dorona Rabinovici a Matthiase Hartmanna stálou součást repertoáru. (celý článek)

Moliére více nemocný než zdravý

20.10.2014 9:30:00 / Andrea Fantová
Klasika nemusí být pouze zkostnatělou záležitostí, může provokovat svou aktuálností, dráždit naléhavostí či moderním zpracováním. Opavské publikum se však jakémukoliv nekonvenčnímu pojetí brání, ba a priori jej odmítá, což soudobé vedení činohry Slezského divadla zřejmě s povděkem kvituje. Jak jinak si vysvětlit nejnovější inscenační zpracování Moliérova Zdravého nemocného? (celý článek)

Street for Art 2014 – Sídliště z plechu

19.10.2014 9:00:00 / Martin Macháček
Na Čerňáku by chtěl žít každý … nebo alespoň přibližně. Takový nutkavý pocit bylo možné získat ze storytellingu Sídliště z plechu, který proběhl v rámci unikátního festivalu Street for Art hluboko v zahradách Prahy 14 Černého mostu. Metrem z centra se tam člověk dostane zhruba za půl hodiny. Po detailnějším „ohledání“ však není problém narazit na několik fungujících komunitních center jako třeba věhlasná Plechárna a hlavně kilometry čtvereční zeleně nejen kolem sídliště, ale i uvnitř. (celý článek)

Mrtvo v Městském divadle není

14.10.2014 10:40:00 / Kateřina Balíková
Činoherní scéna Městského divadla Brno odstartovala novou sezónu dramatizací snad nejznámějšího Gogolova románu Mrtvé duše. Nutno říci, že autoři adaptace dramaturg Štěpán Otčenášek a režisérka Hana Burešová převedli toto dílo na jeviště velmi svébytným způsobem a podařilo se jim vytvořit inscenaci, jež se řadí mezi ty pozoruhodnější „klasické“ kusy, v poslední době čím dál tím častěji uváděné na scéně MdB. (celý článek)

REDFEST 2014 - Past

12.10.2014 17:15:00 / Kateřina Balíková
Předposlední večer festivalu REDFEST, s podtitulem The Republic of Kafka, patřil týmu Divadla Company.cz z Divadla Komedie a i zde se vše točilo kolem česko-německého spisovatele Franze Kafky. Hru, z níž inscenace vychází, napsal u nás málo známý polský spisovatel Tadeusz Różewicz, jenž ve svém díle odhaluje tak trochu jiný pohled na spisovatelův život. Zabývá se jím především coby autor významně ovlivněný válkou v Polsku a s tím související situací Židů. (celý článek)

REDFEST 2014 - Pomocník Walser

10.10.2014 13:30:00 / Kateřina Málková
Jeden umělec na začátku své tvůrčí cesty a druhý na jejím konci. V momentu bez iluzí, metafor, snů, těšení, radostí i obav a představ toho, co by bylo kdyby a jaké by to bylo a jaké to ve skutečnosti je. Umělec, kupříkladu spisovatel, který v období krize tvorby už jednoduše přistupuje na nepříjemnosti racionálního života. Musí. Přistoupí na to, že musí platit účty a neexistuje nikdo, kdo by mu na ně spolehlivě dal peníze. (celý článek)

…příští vlna / next wave… 2014 – 120 dnů Sodomy

9.10.2014 11:00:00 / Martin Macháček
Festival …příští vlna/next wave… pro český divadelní kontext vždy objeví primárně nedivadelní prostor, který poté zabydlí některý z pražských (nebo jiných) souborů. Letošním objevem je sál v objektu Švehlových kolejí na Vinohradech. V tzv. Venuši ve Švehlovce se zabydlí tři soubory - 11:55, Depresivní děti touží po penězích a Chemické divadlo. Jeden z nich - Depresivní děti tam působí již nějakou dobu a v rámci festivalu si vystřihl premiéru vlastní variace na Sadeho „klasiku“ 120 dnů Sodomy. (celý článek)

REDFEST 2014 - Kabaret Kafka

8.10.2014 14:00:00 / Tereza Dostálová
estý festivalový den s Franzem K. nadnesl v inscenaci Kabaret Kafka Národního divadla Brno otázku, jaký vůbec Franz byl a co ho ovlivnilo. Nad jevištěm visí obrovské závaží – zmačkaný dopis, nikdy neodeslaný. Dopis otci. Jeden ze zachráněných spisů, díky němuž můžeme pohlédnout do duše geniálního spisovatele, jenž se v reálném životě ztrácel. Nebo se spíše chtěl ztrácet, ale otec ho měl stále na očích. Sám Kafka řekl: ,,Jsou lidé, kteří mají pocit domova, pouze když jsou neustále na cestách.“ A tak cestoval do světů svých děl, kde se ukrýval. (celý článek)

„Prostěji, lehčeji, výše, veseleji.“

7.10.2014 15:00:00 / Pavla Pinkasová, Tomáš Kubart
Snad zavaleni příležitostmi, snad zatěžkáni zkoušením, zahlceni metodami, načrtli „oxanovci“ z ateliéru činoherního herectví v několika uvolněných tazích skizzu herecké rutiny. V Pitínského režii nastudovali text Šimona Petáka a v herecké kaligrafii, vyvážené dynamice napětí a akce, kontroly a spontaneity se rozhodli vlastními nástroji analyzovat stanislavského metodu. (celý článek)

Čau Sváťo, tak kolik?

6.10.2014 10:00:00 / Veronika Hrabalová
Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvedlo na Malé scéně první letošní premiéru, hru Kazimíra Lupince a Sonyi Štemberové Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka v režii Milana Schejbala. Jedná se o interaktivní „naturalistické drama z prostředí zubařské ordinace.“ Hlavní postavou je vzorný, ale poněkud nerozhodný dentista Svatopluk, jehož nerozhodnost je prostředkem k zapojení obecenstva do hry. Divák má tedy možnost částečně ovlivnit průběh a vývoj představení, a také se může sám ocitnout na jevišti v roli pacienta. (celý článek)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15  ... 
inzerce