Nekrolog dr. Jana Trojana, CSc.

10.2.2015 10:05:00 / Miloš Štědroň
Přinášíme nekrolog muzikologa dr. Jana Trojana, CSc., který přednesl prof. PhDr. Miloš Štědroň, CSc. (celý článek)

Těžká Barbora? Spíš těžkopádná…

6.2.2015 9:00:00 / Markéta Toufarová
Vedení Městského divadla Brno se rozhodlo zařadit na repertoár klasiku, jež vznikla již před druhou světovou válkou. Těžká Barbora, politicko-satirická hra z dílny slavné osvobozenecké trojice Jan Werich, Jiří Voskovec a Jaroslav Ježek, byla slavnostně premiérována na činoherní scéně 16. prosince 2014. (celý článek)

V každé rodině je něco, někde i dvakrát

4.2.2015 9:00:00 / Kateřina Málková
Krev Wälsungů je novela Thomase Manna, zachycující vztah dvojčat, jež se nejen křestními jmény nápadně podobají postavám z opery Valkýra Richarda Wagnera. Příchod ke scéně se stává i úvodem k budoucímu dění. Chystá se šermířský souboj - jasný konflikt mezi Siegfriedem a Sieglind. Oba členové prominentní rodiny, oba rozmarní, namyšlení, svéhlaví, hrdí a jak se později ukáže, i dost zkažení. Ke klání mí dojít na dlouhém jevišti, které je umístěno mezi dvě dvouřadá hlediště. (celý článek)

Zabil jsi, Oidipe!

2.2.2015 9:00:00 / Magdaléna Baumannová
Nový šéf činoherního souboru NdB režisér Martin Františák uvedl krátce před Vánocemi v Mahenově divadle svoji první inscenaci. Král Oidipús je ve Františákově režii ironickou tragédií pýchy a nesvobody člověka. Sofoklův Král Oidipús, jedno z nejznámějších antických děl, ožívá na této scéně již po čtvrté. Volba textu zdá se být u Františáka dosti překvapivá. Přes svou hloubku a sílu příběh postrádá zemitost režisérovi tak vlastní. (celý článek)

Brněnskej Sweeney není londýnskej průser

30.1.2015 9:00:00 / Kateřina Málková
„Ladies and gentlemen, may I have your attention, please?“ zpívá roztomilý Toby, když láká kolemjdoucí na speciální vlasový přípravek pana Pirelliho. A pozornost si Sweeney Todd v Divadle na Orlí rozhodně zaslouží. Ďábelského holiče z Fleet Street nastudovali letošní studenti 4. ročníku muzikálového herectví na JAMU jako svou druhou absolventskou inscenaci. (celý článek)

Když se Simone zahrabe

28.1.2015 9:00:00 / Martin Macháček
Jan Nebeský se ve Studiu Hrdinů představil již vloni inscenací Pomocník Walser. Veselá tragikomedie o umělci drceném žurnalistickou praxí poměrně vyzrála a stala se z něj zálibná a kultovní záležitost. Nový projekt Mlčky křičet, který se v tradici tematizací silných životních osudů zabývá francouzskou intelektuálkou Simone Weilovou, ovšem takovou libost nepřináší a je ve výsledku velmi rozporuplným projektem. (celý článek)

„Chtěla jsi lapit a teď sama vězíš!“

26.1.2015 9:00:00 / Kateřina Balíková
Dva dny před Vánocemi se v Redutě uskutečnila premiéra inscenace Ďáblice, o níž se sice mluví jako o tragikomedii, avšak ve výsledku se jedná o velmi hluboký, dramatický a mrazivý příběh. Jde o zdánlivě banální zápletku. Pašerák žijící se svou ženou v pohraničí Tyrolských Alp se potřebuje zbavit mladého hraničáře, jenž na ně byl nasazen za účelem přistihnout pašeráka při jeho nekalé činnosti. (celý článek)

25. 10. 1947, Broumov JAN ROUBAL 20.1.2015, Prostějov

24.1.2015 9:00:00 / Eva Stehlíková
Divadlo je jako život. Taky netrvá. A nezbyde po něm nic. Leda pár kritik, pár fotografií. Možná video, na němž je jakési představení v té podobě, v jaké nikdy neexistovalo. Však také Jan Roubal, jeden z mála skutečných znalců teorie divadla, které jsme v posledních letech měli, navrhoval nemluvit o ARTEFAKTU, ale říkat ARTEAKT. (celý článek)

Dnes buďme ještě veselí na naší bílé posteli

23.1.2015 10:00:00 / Tereza Dostálová
Divadlo U stolu charakterizuje zaměření na klasická díla epická i lyrická, která připomínají divákovi především základní filozofická tázání. Anton Pavlovič Čechov k autorům této noty bezpochyby patří. Po dramatu Labutí píseň, uvedeném pod názvem Láhev je prázdná, zůstalo jen trošínku na dně, uvádí divadlo dvě jednoaktové hry komediálního rázu jako jednotnou inscenaci. Vtipné anekdoty – Námluvy a Medvěd, díky nimž sklepní scéna svůj repertoár odlehčila, vnesla nový prvek smíchu, leč tradiční, osvědčenou formou. (celý článek)

Když herci hrají, tanečníci tančí a zpěváci zpívají

21.1.2015 10:00:00 / Petra Bruzlová
V řadě už pátá premiéra sezóny 2014/2015 Národního divadla Brno ukázala netradiční spojení několika žánrů. Tanec, zpěv, živá hudba a mluvené slovo se propojily v autorském projektu dvojice Zuzana Lapčíková – Hana Litterová s názvem Alžběta a Salomena. (celý článek)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15  ... 
inzerce